SRN6045-101M
DigiKey Part Number
SRN6045-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN6045-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN6045-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN6045-101M
Description
FIXED IND 100UH 700MA 494 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 494mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN6045-101M Models
DC Resistance (DCR)
494mOhm Max
Series
Q @ Freq
22 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA