SRN5040-6R8M
DigiKey Part Number
SRN5040-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5040-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5040-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5040-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.3A 59 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 59mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN5040-6R8M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
59mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
21MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A