SRN3015-1R0Y
DigiKey Part Number
SRN3015-1R0YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN3015-1R0YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN3015-1R0YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3015-1R0Y
Description
FIXED IND 1UH 2.35A 48 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.35 A 48mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN3015-1R0Y Models
DC Resistance (DCR)
48mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
145MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.35A