SRN3015-150M
DigiKey Part Number
SRN3015-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN3015-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN3015-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3015-150M
Description
FIXED IND 15UH 800MA 422 MOHM
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 422mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN3015-150M Models
DC Resistance (DCR)
422mOhm Max
Series
Q @ Freq
17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
33MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
680mA