SRF1206A-102Y
DigiKey Part Number
118-SRF1206A-102YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF1206A-102YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF1206A-102YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1206A-102Y
Description
CMC 12.5UH 6A 2LN 1 KOHMS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.5 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1 kOhms @ 100 MHz 6A DCR 14mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
14mOhm
Manufacturer
Bourns Inc.
Voltage Rating - DC
80V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.236" (6.00mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Package / Case
4-SMD
Inductance @ Frequency
12.5 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
6A