SDE0604A-470M
DigiKey Part Number
SDE0604A-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0604A-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0604A-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0604A-470M
Description
FIXED IND 47UH 1.25A 370 MOHM
Detailed Description
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.25 A 370mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDE0604A-470M Models
DC Resistance (DCR)
370mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA