SDE0604A-101K
DigiKey Part Number
SDE0604A-101KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDE0604A-101KCT-ND - Cut Tape (CT)
SDE0604A-101KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDE0604A-101K
Description
FIXED IND 100UH 800MA 700 MOHM
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 700mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDE0604A-101K Models
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
7.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
620mA