RLB9012-471KL
DigiKey Part Number
RLB9012-471KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB9012-471KL
Description
FIXED IND 470UH 680MA 1.1 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 680 mA 1.1Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB9012-471KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.9MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)