RL895-102K-RC
DigiKey Part Number
RL895-102K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL895-102K-RC
Description
FIXED IND 1MH 300MA 1.84 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 300 mA 1.84Ohm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
EDA/CAD Models
RL895-102K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.84Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 252kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.3MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)