3269P-1-503GLF
DigiKey Part Number
3269P-1-503GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3269P-1-503GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
3269P-1-503GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269P-1-503GLF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW SIDE
Detailed Description
50 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3269P-1-503GLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%