3269P-1-503LF
DigiKey Part Number
3269P-1-503LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269P-1-503LF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW SIDE
Detailed Description
50 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3269P-1-503LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%