VFK400W-Q24-S24
VFK400W-Q24-S24
VFK400W-Q24-S24
DigiKey Part Number
179-VFK400W-Q24-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFK400W-Q24-S24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 16.7A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VFK400W-Q24-S24 Models
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
16.7A
Series
Power (Watts)
400W
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
10V
Size / Dimension
7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.0mm x 126.8mm x 39.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V