SMM12-12-4B-P5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Tri-Mag, LLC
In Stock: 376
Tri-Mag, LLC
In Stock: 464
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 639
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
SMM12-12-4B-P5
DigiKey Part Number
179-SMM12-12-4B-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM12-12-4B-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMM12-12-4B-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.24" L x 1.54" W x 1.34" H (57.0mm x 39.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, PSE, TUV
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
60601-1; 60950-1
Power (Watts)
12 W