PEAMW12I-12-B1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 639
Datasheet
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
PEAMW12I-12-B1
DigiKey Part Number
3989-PEAMW12I-12-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMW12I-12-B1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.20" L x 1.46" W x 1.26" H (55.9mm x 37.1mm x 32.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
Power (Watts)
12 W