PQAE50-D48-S5-U
DigiKey Part Number
179-PQAE50-D48-S5-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQAE50-D48-S5-U
Description
DC-DC ISOLATED, 50 W, 36~75 VDC
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 75V Input
EDA/CAD Models
PQAE50-D48-S5-U Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
50W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
5V