VHK50W-Q48-S5
DigiKey Part Number
179-VHK50W-Q48-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK50W-Q48-S5
Description
DC/DC CONVERTER 5V 50W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 10A 75V Input
EDA/CAD Models
VHK50W-Q48-S5 Models
Category
Voltage - Output 1
5V
Current - Output (Max)
10A
Series
Power (Watts)
50W
Efficiency
80%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V