40IMX15-03-8RG
DigiKey Part Number
179-2676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40IMX15-03-8RG
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 3.3V 4.5A 16.8V - 75V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
16.8V
Package / Case
17-DIP Module, 11 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.5A