40IMX15-12-12-8G
DigiKey Part Number
40IMX15-12-12-8G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40IMX15-12-12-8G
Description
DC DC CONVERTER 12V 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 2 Output 12V 12V 700mA, 700mA 16.8V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
40IMX15-12-12-8G Models
Category
Current - Output (Max)
700mA, 700mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
2.1 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
17-DIP Module, 11 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Voltage - Output 2
12V