PT65103L254
PT65103L254
PT65103L254
DigiKey Part Number
679-1913-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT65103L254
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.15A 24V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT65103L254 Models
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage Rating
24VDC
Length
0.394" (10.00mm)