P36S101TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 12,527
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 2,014
Datasheet
E-Switch
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 24VDC
P36S101TR
DigiKey Part Number
P36S101TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P36S101TR
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
APEM Inc.
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Features
Sealed - Flux Protection
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Voltage Rating
24VDC
Body Material
Thermoplastic
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.291" (7.40mm)