RDMAR10S1R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 2,014
Datasheet
Image for RDMAR10S1R is not available
RDMAR10S1R
DigiKey Part Number
141-RDMAR10S1RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDMAR10S1R
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
Datasheet
EDA/CAD Models
RDMAR10S1R Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
E-Switch
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
100mA
Length
0.291" (7.40mm)
Voltage Rating
42VDC