ICL7621BCPA+
DigiKey Part Number
ICL7621BCPA+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICL7621BCPA+
Description
IC CMOS 2 CIRCUIT 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICL7621BCPA+ Models
Category
Voltage - Input Offset
5 mV
Mfr
Current - Supply
1mA (x2 Channels)
Packaging
Tube
Voltage - Supply Span (Min)
2 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
16 V
Amplifier Type
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Number of Circuits
2
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Slew Rate
1.6V/µs
Supplier Device Package
8-PDIP
Gain Bandwidth Product
1.4 MHz