292-101P-52S
DigiKey Part Number
115-292-101P-52S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
292-101P-52S
Description
2.92 MM STRAIGHT SOLDER PLUG RG-
Detailed Description
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Free Hanging (In-Line) Solder
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
40 GHz
Connector Type
Plug, Male Pin
Impedance
50 Ohms
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Cable Group
RG-405 (0.086" Conformable)