292-100J-52S
DigiKey Part Number
115-292-100J-52S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
292-100J-52S
Description
2.92 MM STRAIGHT SOLDER JACK RG-
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Solder
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
40 GHz
Packaging
Bag
Number of Ports
1
Part Status
Active
Housing Color
Gold
Connector Style
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Stainless Steel
Contact Termination
Solder
Body Finish
Gold
Shield Termination
Solder
Center Contact Plating
Impedance
50 Ohms
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Mating Cycles
500
Cable Group
RG-405 (0.086" Conformable)