Image for ASEK711KEX-31AB-J-DK is not available
ASEK711KEX-31AB-J-DK
DigiKey Part Number
620-1927-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK711KEX-31AB-J-DK
Description
EVAL BOARD FOR ACS711
Customer Reference
Detailed Description
ACS711 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Interface
Analog
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Sensitivity
45mV/A
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Sensor Type
Current Sensor
Utilized IC / Part
ACS711
Sensing Range
31A