ACS37042KLHBLT-030B3
DigiKey Part Number
620-ACS37042KLHBLT-030B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37042KLHBLT-030B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37042KLHBLT-030B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37042KLHBLT-030B3
Description
CURRENT SENSOR HE 30A SOT-23W
Detailed Description
Current Sensor ±30A 1 Channel Hall Effect Bidirectional SOT-23W
Category
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Current - Supply (Max)
10mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensitivity
44mV/A
Frequency
DC ~ 125kHz