ACS37042KLHBLT-010B5
DigiKey Part Number
620-ACS37042KLHBLT-010B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37042KLHBLT-010B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37042KLHBLT-010B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37042KLHBLT-010B5
Description
CURRENT SENSOR HE 10A SOT-23W
Detailed Description
Current Sensor ±10A 1 Channel Hall Effect Bidirectional SOT-23W
Category
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensitivity
200mV/A
Frequency
DC ~ 125kHz