ACS37035KLACTR-065B3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS37035KLACTR-065B3 |
Description | CURRENT SENSOR HE 65A 16-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor ±65A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Accuracy ±3% |
Mfr | Voltage - Supply 3V ~ 3.6V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 450ns |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Channels 1 | Mounting Type |
Output Analog Voltage | Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
Sensitivity 20mV/A | Supplier Device Package 16-SOIC |
Frequency DC ~ 1MHz |