DB25-SD-SL
DigiKey Part Number
2057-DB25-SD-SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SD-SL
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Voltage Rating
250VAC
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C