AFBC-SH0805P-111T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
In Stock: 3,652
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
110 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 5A 13mOhm
AFBC-SH0805P-111T
DigiKey Part Number
535-AFBC-SH0805P-111TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AFBC-SH0805P-111TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AFBC-SH0805P-111TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFBC-SH0805P-111T
Description
FERRITE BEAD 110 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
5A
DC Resistance (DCR) (Max)
13mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.033" (0.85mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
110 Ohms @ 100 MHz