T3DSO2000HD Series Oscilloscopes
Teledyne LeCroy's T3DSO2000HD series oscilloscopes cover a wide range of measurement applications
Teledyne LeCroy's T3DSO2000HD series of bench oscilloscopes feature 4-channel models with analog bandwidth options of 100 MHz, 200 MHz, and 350 MHz. These oscilloscopes use 12-bit high-resolution ADCs and a low-noise front end, providing an impressive noise performance to cover a wide range of measurement applications. Each model offers a maximum sample rate of 2 GSa/s (interleaved) and a maximum memory depth of 200 Mpts in interleave mode. The MS configured models also include a 16-channel logic probe as standard.
The trigger system supports multiple powerful triggering modes, including serial bus triggering. Tools such as history waveform recording, search and navigate functions, mask test, bode plot, power analysis, and histogram allow extended waveform records to be captured, stored, and analyzed. An impressive array of measurement and math capabilities, options for a 25 MHz arbitrary waveform generator, and serial decoding are also features of the T3DSO2000HD. The large 10.1" display capacitive touch screen supports multi-touch gestures, and the addition of a user-friendly UI design improves the operation efficiency. It also supports mouse control and remote web control over LAN.
- 12-bit analog-to-digital converters (ADC) with sample rates up to 2 GSa/s
- Front ends with 70 μVRMS noise floor @ 500 MHz bandwidth and 0.5% DC gain accuracy
- 4 analog channels, up to 350 MHz bandwidth
- Waveform capture rate up to 100,000 wfm/s (normal mode) and 500,000 wfm/s (sequence mode)
- Supports 256-level intensity grading and color temperature display modes
- Up to 200 Mpts/ch record length
- MSO – 16 digital channels (optional on DSO models and standard on MS models)
- Built-in 25 MHz waveform generator