MCACL190N06Y-TP 60V N-Channel MOSFET in DFN5060-C Package
MCC 60 V, 2 mΩ, 190 A, N-channel power MOSFET is available in a compact 5 mm x 6 mm package for high-efficiency switching
Image of MCC MCACL190N06Y-TP 60V N-Channel MOSFETs The Micro Commercial Components (MCC) MCACL190N06Y-TP high-performance 60 V N-Channel MOSFET comes in the compact DFN5060-C package. Featuring Clip technology, this device features an ultra-low static drain-source on-resistance of approximately 2 mΩ and a high continuous current rating of 190 A, making it ideal for high-efficiency power switching applications. The MCACL190N06Y-TP brings designers a reliable, thermally capable solution for next-generation power systems in industrial, consumer, and automotive-related circuits.
Features
  • Split gate trench MOSFET technology optimized for low switching losses and higher efficiencies
  • High continuous drain current (190 A) capability for demanding power stages
Application
  • DC-DC converters
  • Load switch and power management applications
  • Motor controllers
  • Telecom and industrial power supplies
  • Battery powered systems