MCACL190N06Y-TP
DigiKey Part Number
353-MCACL190N06Y-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCACL190N06Y-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCACL190N06Y-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCACL190N06Y-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,DFN5060-C
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 190A (Tc) 192W (Tj) Surface Mount DFN5060-C
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54.6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3569 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
192W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN5060-C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2mOhm @ 50A, 10V