PIC240.241D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1736-1050-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC240.241D |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W |
Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC240.241D Models |
Category | Power (Watts) 240W |
Manufacturer PULS, LP | Voltage - Isolation 500 V |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Box | Efficiency 95.2% |
Part Status Active | Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating) |
Input Type AC | Features Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 4.88" L x 1.93" W x 4.88" H (124.0mm x 49.0mm x 124.0mm) |
AC Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency EAC, IEC, UL |
Voltage - Output 1 24V | Standard Number 61010-2-201; 62368-1 |
Current - Output (Max) 10A | Base Product Number |