YIC51009EBGG-33
DigiKey Part Number
3155-YIC51009EBGG-33TR-ND - Tape & Reel (TR)
3155-YIC51009EBGG-33CT-ND - Cut Tape (CT)
3155-YIC51009EBGG-33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YIC51009EBGG-33
Description
RF RECEIVER GNSS/GPS MODULE 1009
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
YIC5 RF Receiver Galileo, GLONASS, GNSS, GPS 1.575GHz, 1.598GHz ~ 1.605GHz -165dBm 9.6kbps Not Included 18-LCC (9.7x10.1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YIC51009EBGG-33 Models
Category
Current - Receiving
100mA
Manufacturer
YIC
Data Interface
UART
Series
Antenna Connector
Not Included
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2.8V ~ 4.3V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
1.575GHz, 1.598GHz ~ 1.605GHz