SMBJ36A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ36A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ36A/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ36A/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36A/TR7
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V