SJD12A6.5L01
DigiKey Part Number
13-SJD12A6.5L01TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SJD12A6.5L01CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SJD12A6.5L01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJD12A6.5L01
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SOD123S
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 17.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123S
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.9A
Series
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-219AA
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V