PE1206FKE470R1Z
DigiKey Part Number
13-PE1206FKE470R1ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE1206FKE470R1ZCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE1206FKE470R1ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206FKE470R1Z
Description
RES 0.1 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)