PE0612FKF7W0R2L
DigiKey Part Number
13-PE0612FKF7W0R2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE0612FKF7W0R2LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE0612FKF7W0R2LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0612FKF7W0R2L
Description
RES 0.2 OHM 1% 2W 1206 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mOhms ±1% 2W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)