CC1206FPNPO9BN102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 14
Datasheet
Direct
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
1000 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
CC1206FPNPO9BN102
DigiKey Part Number
13-CC1206FPNPO9BN102TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206FPNPO9BN102
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NPO 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC1206FPNPO9BN102 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)