CC0201KRX5R5BB105
DigiKey Part Number
311-3471-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3471-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3471-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201KRX5R5BB105
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
CC0201KRX5R5BB105 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.014" (0.35mm)