AT0402DRD07100RL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 100,000
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 11,927
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock: 761
100 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
AT0402DRD07100RL
DigiKey Part Number
13-AT0402DRD07100RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AT0402DRD07100RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AT0402DRD07100RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT0402DRD07100RL
Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT0402DRD07100RL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)