AC1206JRNPO0BN102
DigiKey Part Number
311-3194-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3194-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3194-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206JRNPO0BN102
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NPO 1206
Detailed Description
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
AC1206JRNPO0BN102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)