VEU10US050-US
DigiKey Part Number
1470-4190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEU10US050-US
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
XP Power
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
1.45" L x 0.86" W x 2.00" H (36.8mm x 21.8mm x 50.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, TUV, UL
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.1A