ACM12US12
DigiKey Part Number
1470-4398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACM12US12
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACM12US12 Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.99" L x 1.19" W x 1.90" H (75.9mm x 30.2mm x 48.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W