CAB006A12GM3T
DigiKey Part Number
1697-CAB006A12GM3T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB006A12GM3T
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 200A MODULE
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 200A (Tj) Chassis Mount Module
EDA/CAD Models
CAB006A12GM3T Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.9mOhm @ 200A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 69mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
708nC @ 15V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
20400pF @ 800V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
200A (Tj)