SMI36-48-K-P6 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 179-SMI36-48-K-P6-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMI36-48-K-P6 |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 36W |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 48V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMI36-48-K-P6 Models |
Category | Polarization Positive Center |
Manufacturer Bel Power Solutions | Applications ITE (Commercial) |
Series | Efficiency Level VI, CoC Tier 2 |
Packaging Box | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Part Status Active | Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
Region Utilized International | Cord Length 59" (1.50m) |
Form Wall Mount (Class II) | Input Connector Multi-Blade |
Input Type Multi-Blade (Sold Separately) | Size / Dimension 3.10" L x 1.34" W x 2.60" H (78.5mm x 34.0mm x 66.0mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL |
Voltage - Output 48V | Standard Number C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1 |
Current - Output (Max) 750mA | Weight 0.35 lb (160 g) |
Power (Watts) 36 W | Base Product Number |
No Load Power Consumption 100mW (Max) |