PTR030V0700-TR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-PTR030V0700-TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTR030V0700-TR |
Description | PTC RESET FUSE 30V 7A RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 7 A Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 17.5 s |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Resistance - Initial (Ri) (Min) 5 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 30 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Polymeric | Package / Case Radial, Disc |
Voltage - Max 30V | Size / Dimension 0.752" L x 0.118" W (19.10mm x 3.00mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 7 A | Height - Seated (Max) 1.051" (26.70mm) |
Current - Trip (It) 14 A | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Current - Max 100 A | Approval Agency cURus, TUV |