MPIA4012V2-2R2-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 4,815
Datasheet
2.2 µH Shielded Molded Inductor 2.9 A 90mOhm Max 2-SMD, J-Lead
MPIA4012V2-2R2-R
DigiKey Part Number
283-MPIA4012V2-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA4012V2-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 2.9A 90 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
35MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
4.2A