150160GS73103
DigiKey Part Number
732-150160GS73103TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-150160GS73103CT-ND - Cut Tape (CT)
732-150160GS73103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150160GS73103
Description
WL-SMTW SMT MONO-COLOR TOP LED W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
150160GS73103 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
515nm
Configuration
Independent
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.75mm